YÜKLENİYOR

Aramak için Yazın

COMPUTING MICROSOFT WINDOWS DESKTOP WINDOWS SERVER

Emotet Truva Nedir?

Paylaş

Emotet Trojan, uzun bir dijital tehdit listesinin en yenisidir, ancak zaten en ciddilerinden biridir. İşte Emotet Truva atı ve etkisi hakkında bilmeniz gerekenler.

Günümüzde yaşanan üzücü bir gerçeklik var güvenlik açıkları.. Fidye yazılım saldırısı ya da kimlik avı dolandırıcılığından, dosya erişimini kaybetmetmeye kadar çevrimiçi dünyada birçok güvenlik açığı ve siber güvenlik tehdidi ile karşı karşıya kalıyoruz .

Bu yeni dijital dünyada, en iyi savunma tabiki dikkatli olmak ilaveten kullanıcı/personel eğitimi ve katmanlı sistem güvenliği sağlamalıyız.

BT güvenlik alanındaki birçokları için Emotet Trojanının yeniden birleşmesi yeni bir şey değil.

Bu belirli Truva atı genellikle bankacılık sektörünü hedef alsa da, bu, diğer sektörlerdeki işletmelerin güvenliklerini azaltabileceği anlamına gelmez.

“Sophos Global” Kötü Amaçlı Yazılım Uzmanı Peter Mackenzie’den Emotet’e karşı kendinizi korumak için gerekli adımları atmanız konusunda uyarılarda bulunuyor.

Emotet Nasıl Yayılır?

Emotet spam yoluyla yayılır ve hedefleri ne olursa olsun, etkili siber savunmalara katılmak tüm işletmeler için önemlidir. Emotet Trojan’ın en büyük tehlikelerinden biri nasıl yayıldığı. Virüslü bağlantılar yoluyla yayılan diğer spam üreticilerinden farklı olarak Emotet, orjinal görünümlü dosyalarda gizler – genellikle Word veya PDF dosyaları. En temkinli çalışanlar bile kandırılarak Emotet’i tehlikeli hale getirir.

Emotet Truva atı iş dünyasında uzun bir tarihe sahiptir. Bu yıkıcı e-posta tabanlı tehdit, işletmelere olay başına 1 milyon ABD dolarını aşan zararlar yarattı.

Emotet Truva atı, çeşitli formlar alabilen virüslü dosyaları gizler. Son saldırılarda Emotet, diğerleri arasında PayPal faturaları, PDF belgeleri ve Word dosyaları olarak kendini gizledi. Bunlar, iş dünyasında en sık kullanılan formatlardan bazıları olduğundan, algılama genellikle zordur.

Emotet’in Tespiti ve Önlenmesi

Sorunları daha kötü hale getirmek için, Emotet’in imza temelli antivirüs programlarından kaçındığı bilinmektedir. Bu nedenle, Tekon Bilişim’de tüm işletmeleri güvenliğe çok farklı bir yaklaşım ile bakmalarını ve yönetilen IT desteğini tampon savunma hattı olarak algılamalarını teşvik ediyoruz.

Her tür tehdide karşı tek bir güvenlik yaklaşımı etkili olmadığından, siber savunmaya yönelik bir kombinasyon yaklaşımı genellikle en iyi stratejidir. Bu çok katmanlı yaklaşım, zamanında yazılım güncellemeleri, sürekli ağ izleme ve ortaya çıkan tehditlerin akıllıca tespiti ile başlar – veya bu durumda ortaya çıkar.

Emotet bir ağa nasıl sızıyor?

Bir kullanıcı virüslü bir eke tıkladığında, bu kötü amaçlı Truva ek ağ düğümleri arayarak kendisini yaymak istiyor. Bu ağ yayılımı, Truva’nın içine inşa edilmiştir ve bu yayılma Emotet’i bu kadar tehlikeli kılan şeydir.

Emotet Truva atı tarafından verilen hasar yaygın olabilir, ancak savunma her zaman en iyi savunmadır. Şirket ağınızın güvenliği tehlikeye girerse, Emotet şirket sunucularında depolanan şifreleri yakalayarak işinizi gelecekteki saldırılara karşı savunmasız bırakabilir.

Emotet’in hem kullanıcı adlarını hem de e-posta şifrelerini Outlook adres defterlerinden kazıdığı ve kullanıcıların bir dizi farklı cepheye saldırmaya karşı savunmasız kaldığı da bilinmektedir. Ayrıca, bu enfeksiyonun devam etmesi Emotet’in savaşmasını zorlaştırabilir ve etkilenenler en kısa sürede profesyonel IT desteği almalıdır.

Etiketler:

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *