YÜKLENİYOR

Aramak için Yazın

BLOG

Madencilik ve Oyun için Güvenli Sıcaklıklar Nelerdir?

Paylaş

İdeal olarak madencilik yaparken veya oyun oynarken, grafik kartlarınızı yeteneklerinin en üst sınırına kadar zorluyorsunuz. Grafik kartlarınız çok yüksek bir sıcaklıkta çalışıyorsa birkaç tehlike söz konusudur, ancak hangi yüksek sıcaklıklar kabul edilebilir? Kartlarınızdaki yüksek sıcaklık hasarını önlemek için ne yapabilirsiniz ? Birkaç inceleme ve profesyonel deneyimlerime istinaden aşağıdaki listeye göre anlatalım.

Çok sıcak çalıştırarak kesinlikle grafik kartlarınızın ömrünü kısaltıyorsunuz ve muhtemelen garantiyi de geçersiz kılıyorsunuz. Çoğu ekran kartında belirli bir sıcaklık eşiğinin aşılıp aşılmadığını algılayan sensörler bulunur ve bu sensörler, kartın kullanım ömrü boyunca herhangi bir noktada tehlikeye girerse kayıtları tutup üreticinin garantiyi yerine getirme sorumluluğunu ortadan kaldırır. Ek olarak, sıcak kart, fan(lar)ın fazla çalıştığı anlamına gelir. Fanlar, genel olarak bir grafik kartının kullanım ömrü boyunca ilk bozulan mekanizmasıdır, dolayısıyla işlemcinizi soğuk tutmak için fanları harcayın önemli değil, fan alımında orjinal fan alın ve kazanç hesaplarken fan giderlerini de hesaplamayı unutmayın.

Sıcaklık Güvenlik Tablosu

Güvenli Sıcaklıkların Sağlanması

Ekran kartının sıcaklığının önemini anladığınıza göre, bunu nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

– Kartlarınızı Hızlandırın –

Bu genel olarak iyi bir uygulamadır. Seçtiğiniz yazılımı kullanarak grafik kartlarınızın TDP’sini düşürün (MSI Afterburner’ı seviyorum). Hiçbir algoritmanın %100 güç tahsisine ihtiyacı yoktur, bu nedenle %70-80 gücü deneyin. Güç tüketiminiz ve ısı çıkışınız önemli ölçüde düşecektir.

– Fan Hızlarını Açın –

Fan hızlarınızı artırmak, teçhizatınızdan daha fazla havanın geçmesine yardımcı olacaktır. Fanlar %100’e itilebilse de, bu 7/24 madencilik için ideal değildir. Diğer önlemlere danışmadan %75 fan hızını aşmayın.

– Daha Fazla Fan Takın! –

Kasa fanları ucuzdur ve donanımınız içindeki hava akışını iyileştirmeye yardımcı olur.

– Bileşenleri Boşluğa Çıkarın –

Birden fazla karta sahip bir teçhizat, kartlar arasında, bileşenler arasında ve odadaki diğer nesneler/duvarlar arasında boşluğa ihtiyaç duyar. Kartları birbirinden ayırmayı deneyin ve teçhizatın etrafında daha iyi hava akışı sağlamak için teçhizatı duvardan dışarı doğru çekmeyi deneyin.

– Odada Daha İyi Hava Akışı –

Kartlarınız ne kadar yayılmış olursa olsun, oda sıcaksa içindeki her şey sıcak kalacaktır. Oda çapında ısı dağılımı çok önemlidir. Ameliyathaneden ısıyı uzaklaştırmak için pencereler, kanallar, kutu fanları vb. kullanın.

Ekran Kartınız aşırı ısıya biraz (99 derece ve üstü birkaç saniye) maruz kaldığında tuğlanma dediğimiz olay meydana gelir ve monitörünüzdeki görüntü yukarıdaki gibi olur.

Ekran Kartı Termal görüntüsü

Test edilen onayladığım alıntı : gpuminingresources

 

Etiketler:

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *